TARİHÇE

Sağlık Bilimleri Enstitüsü, 3837 Sayılı Kanun ile 03 Temmuz 1992’de Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektörlüğe bağlı olarak lisansüstü düzeyde eğitim öğretim verilmesi amacıyla kurulmuştur. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Senatosunun 22.10.1997 tarih ve 1997/63 numaralı kararı ile 1998-1999 yılı bahar döneminde eğitime başlamıştır. Enstitü 2006 yılına kadar Düzce’de hizmet vermiştir. Düzce Üniversitesi’nin kurulması ile 2006 yılı sonunda  Bolu’ya taşınmıştır.

Enstitüde Hemşirelik, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,  Antrenörlük Eğitimi, Mikrobiyoloji, Halk Sağlığı, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Farmakoloji,  Anatomi, Biyokimya, Enfeksiyon Hastalıkları ve Acil Tıp Anabilim Dallarında  yüksek lisans eğitimi verilmektedir.  Antrenörlük Eğitimi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Mikrobiyoloji, Hemşirelik, Enfeksiyon Hastalıkları ve Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Anabilim Dallarında ise doktora eğitimi verilmektedir. Ayrıca Fizyoloji Anabilim Dalında Düzce Üniversitesi ile birlikte Ortak Yüksek Lisans ve Ortak Doktora eğitimi verilmektedir.

AMAÇ

Enstitünün amacı sağlık bilimleri alanlarında; evrensel standartlara sahip, bilimsel yeniliklere açık, gerekli teorik ve pratik bilgilere sahip, bilimsel düşünceyi  rehber edinmiş,  özgür düşünen, tartışan, araştıran, sorgulayan, etik değerlere önem veren, ürettiği bilimsel bilgileri insanlığın hizmetine sunan, sorunlara çözüm bulabilen ve var olan yapıyı geliştirmek için çalışan bilim insanları yetiştirmektir. 


Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Enstitüsü © 2019 Sayfa Başı